Beton architektoniczny to jeden z bardziej popularnych materiałów wykończeniowych ostatnich lat. Takie duże zainteresowanie zawdzięcza stosunkowo niskim kosztom zakupu, łatwości stosowania oraz spektakularnym efektom, jakie można uzyskać, stosując go we wnętrzach i na zewnątrz domów i budynków użytkowych. Jakie są najbardziej charakterystyczne właściwości tego materiału?
Beton architektoniczny nie różni się aż tak od zwykłego betonu konstrukcyjnego, który ma wysoką klasę. Mimo wszystko stał się ulubionym produktem i materiałem wykorzystywanym przez projektantów wnętrz, szczególnie tych specjalizujących się w stylu skandynawskim lub industrialnym. Jest to mieszanka, która pozwala między innymi na produkcję specjalnych płyt o gładkiej lub porowatej strukturze, jakimi można ozdobić zarówno sypialnię jak i salon, kuchnię czy biuro.
Zaleca się, aby nie wykładać nim wszystkich powierzchni w pomieszczeniu, gdyż można uzyskać zbyt ciężki i przytłaczający efekt, ale jedna ściana lub tylko podłoga wyglądają oryginalnie i stanowią wyjście do wielu niezwykłych aranżacji sprawdzających się zarówno w domach, mieszkania jak i budynkach użytkowych.
Beton architektoniczny cechuje się wysoką trwałością oraz odpornością na działanie zmiennych warunków pogodowych np. niską i wysoką, temperaturę, opady, wiatr i uszkodzenia mechaniczne. Utrzymuje swój kształt i barwę, a odpowiednio zaimpregnowany jest też bardzo łatwy w pielęgnacji i czyszczeniu. Dlatego też jest tak często wybierany do wykończenia kuchni i łazienki.
To, co jest ważne to również niezbyt duży ciężar, na przykład płyt wykonanych z betonu architektonicznego, dlatego daje się je montować na różnych płaszczyznach, nawet w starszych lokalach o innej niż te nowoczesne konstrukcji. Natomiast o jego przewadze nad podobnymi produktami świadczy też fakt, że beton ten występuje w wielu odcieniach. Nie jest tylko szary, gdyż odpowiednie dodatki pozwalają uzyskać rdzawe, a nawet błękitne czy różowe odcienie.