Beton architektoniczny jest materiałem, którego specyficzna struktura i faktura coraz częściej są z rozmysłem eksponowane i pozostają niewykończone oraz odsłonięte. Dzięki temu obok funkcji konstrukcyjnej pełnią również funkcje dekoracyjne. Tym samym, z magazynów i obiektów przemysłowych beton architektoniczny trafia na sufity, ściany i posadzki domów oraz mieszkań. W jaki sposób można go obrabiać?
Beton powstaje ze zmieszania w odpowiednich proporcjach wody, spoiwa, wypełniacza i ewentualnych domieszek. Spoiwem jest cement, a wypełniaczem stosowne kruszywo. Zastosowanie domieszek – plastyfikatorów, pigmentów i wypełniaczy – wpływa na właściwości estetyczne betonu, takie jak kolor, fakturę, porowatość oraz odporność na warunki atmosferyczne. Materiał ten, występujący najczęściej w postaci płyt, nadaje wnętrzom i elewacjom klasy i szlachetności. Przy tym charakteryzuje się wysoką wodoszczelnością i niską nasiąkliwością, co umożliwia zastosowanie go we wszystkich pomieszczeniach wewnętrznych oraz na zewnątrz budynków.
Doskonałe właściwości techniczne betony architektonicznego oraz jego oryginalna estetyka sprawiają, że jego wykorzystanie w prywatnych pomieszczeniach jest coraz częstsze. Dodatkowym atutem tego materiału jest łatwa obróbka, która umożliwia spersonalizowanie pomieszczenia. Szlifowanie umożliwia wyeksponować kruszywo w betonie oraz uzyskać gładką powierzchnię betonu. Polerowanie oraz nakładanie lakierów, wosków i impregnatów mogą wpływać na zmianę koloru i charakteru powierzchni betonu. W materiale tym można także odcisnąć znaki i logotypy przy użyciu farb i lakierów, uzyskać efekt rdzy, lub wyciąć napisy dzięki precyzyjnym narzędziom CNC. Impregnacja betonu pozwala uzyskać powierzchnię matową, błyszczącą lub nasycić zastosowany kolor.